وام ازدواج 98

چالش خرجِ اول زندگی، وام سی میلیونی می خواهد
ازدواج که فقط لباس سفید پوشیدن و دل بستن به گل های سرخ روی سرویس چینی جدیدی که خاله جان برایتان خریده نیست! خرج دارد برای خودش. هزار جور اما و اگر هم همراهش می آورد. درست نمی دانم شما که این مطلب را می خوانید، اگر تمام پول های جیب، حساب خودتان و باباجان، آن سکه های قایم شده مادر جان، آن قلک سفالی گوشه اتاق و پول های زیر بالشتان را با هم جمع بزنید، برای ازدواج چه قدر دست و بالتان را می گیرد؛ اما یک چیزی را خیلی خوب می دانم: درست وقتی قرار به ازدواج و عروسی و روبوسی بعدش می شود، هر چه قدر هم که پول داشته باشید، کم است. می گویید نه؟! امتحان کنید. حالا اصلا برنامه این نیست که بنویسیم ازدواج را فراموش کنید؛ فقط قرار است با یکی از کمک خرج های ازدواج آشنا شویم: وام ازدواج سی میلیون تومانی؛ که عروس روز به شما توصیه می کند بگویید سیصد میلیون ریالی! چون صفرهای بیشترش حتما حالتان را بهتر می کند!
وام ازدواج ازکجا به کجا رسید؟! 
از چندین سال قبل دولت برای حمایت از ازدواج جوانان تسهیلات قرض الحسنه (با کارمزد 4 درصدی) را برای زوج ها در نظر گرفت. اما مبلغ این وام همیشه ثابت باقی نماند. یعنی وقتی پای تورم و بالا رفتن دلار وسط آمد، وام ازدواج هم روز به روز بیشتر شد. دقیق ترش را اگر بخواهید بدانید، این است که وام ازدواج در بودجه سال 95 یکباره سه برابر شد و به حدود ده میلیون تومان رسید. خبر بهتر بعدی این بود که شما برای باز پرداخت هم یک سال بیشتر فرصت پیدا می کردید؛ یعنی در مجموع چهار سال. سال 96  طرح ضربتی ماه ازدواج در شبکه بانکی تعریف شد. یعنی هر وقت صف وام ازدواج طولانی می شد، از این طرح هم برای سرعت بیشتر استفاده می شد. این کار کمک کرد که وام ازدواج با کمترین زمان انتظار (کمتر از ده روز) پرداخت شود. این روند ادامه داشت تا اینکه در بودجه سال 97 مبلغ این تسهیلات 50 درصد افزایش پیدا کرد: 15 میلیون تومان با دوره بازپرداخت 5 ساله! حالا همه این ها را بی خیال شوید و به این یکی بچسبید: وام ازدواج در سال 98 از 15 میلیون تومان به 30 میلیون تومان با بازپرداخت 5 ساله، برای هر کدام از زوجین افزایش خواهد داشت.
نحوه ثبت نام وام ازدواج را برایتان بگویم؟! 
اولین کاری که برای دریافت وام ازدواج باید انجام بدهید، خود ازدواج است! یعنی اگر هنوز اسمتان در شناسنامه هم نرفته است، بانک از کجا باید باور کند که شما حتما ازدواج می کنید. پس بعد از اینکه اسم همسرتان را در آن صفحه ثبت ازدواج شناسنامه دیدید،  به نشانی اینترنتی http://ve.cbi.ir/TasKindSel.aspx بروید و فرمی که از شما اطلاعات شناسنامه ای می خواهد را پرکنید. بعد سایت به شما یک کد ده رقمی می دهد. یادتان باشد این سایت مثل صفحه اینستاگرامتان نیست که این اول ازدواج هی از خودتان به همراه همسرتان عکس پشت عکس آپلود می کنید! برای هر کدام از شما باید یک فرم جدا پر شود. راستی شرایط و دستورالعمل های دریافت وام را هم حتما بخوانید. با آن کد ده رقمی مرتب به سایت سر بزنید تا شعبه بانکی که قرار است برای دریافت وام به آنجا بروید را به شما اعلام کند. بعد از اعلام دوازده روز فرصت دارید با مدارکتان به سمت بانک و دریافت وام بروید. اگر روز سیزدهم بروید هم هیچ اشکالی ندارد، فقط متصدی بانک احتمالا با لبخندی برایتان توضیح می دهد که دوباره باید ثبت نام کنید. 
 شرایط دریافت وام ازدواج را می دانید؟!

اگر بپرسیم مهم ترین شرط وام ازدواج چیست، چه می گویید؟! بله رست حدس زدید. باز هم خود ازدواج مهم ترین شرط است. اما مدارکی هم لازم دارید: اصل و کپی شناسنامه خودتان و همسرتان، اصل و کپی کارت ملی هر دوی شما، اصل و کپی سند ازدواجتان، اصل و کپی مدارک ضامن، خودِ شخص شخیص ضامن و آن کد رهگیری معروفی که سایت به شما داده بود. اگر این مدارک را دارید و قصد دارید پاشنه هایتان را وربکشید که به سمت بانک بروید، صبر کنید. شرایط دیگری هم هست: اولا باید تابعیت کشور خودمان را داشته باشید. اگر از هموطنان اقلیت دینی هستید هم مدرک مشابه عقدنامه اسلامی مورد قبول بانک است. راستی شما نباید قبلا از وام ازدواج استفاده کرده باشید و از تاریخ ازدواجتان هم نباید بیشتر از دو سال گذشته باشد. خب. اگر فکر می کنید تمام شده، سخت در اشتباه هستید! ضامن هم باید شرایط خاصی داشته باشد: ضامن شما می تواند یک کارمند رسمی خسته، پیمان کار امیدوار یا بازنشسته سرحال باشد. کارمندان نیروهای انتظامی و نظامی، شهرداری، کمیته امداد، هلال احمر و هر کارمند یا کارگری که فیش حقوقی و حکم کارگزینی داشته باشد هم به دادتان می رسد. گزینه بعدی کاسبی است که پروانه کسب و فعالیت اقتصادی دارد. سراغ ندارید؟! عیبی ندارد. گوشی همراهتان را بردارید و لیست شماره ها را نگاه کنید. یک عموی پولدار یا فامیل خوش حساب دارید؟! او هم ضامن خوبی است؛ یعنی کسی که در بانک خوش حساب بوده و گردش مالی داشته باشد. این را هم بدانید که اگر خودتان کارمند رسمی یا پیمانی دولت هستید و می توانید گواهی تعهد کسر از حقوق به بانک ارائه دهید، نیازی به ضامن نیست.

مقالات مرتبط

مجموعه آخرین مقالات اضافه شده به آرشیو بزرگ عروس روز

منو دسته بندی تخفیف ها تالار گفتگو جستجو
عروس روز لودینگ